Aurora Seniors Association logo

Aurora Seniors Association

905-726-4767

Calendar of Events

October 2018 Calendar

Interactive Calendar

Mouse over day to see activities.

< September 2019 >
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2Labour Day (CLOSED) all day
3Bocce at 9:00 am
Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Computer Group at 10:00 am
Rebounding* at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
Poker at 6:00 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
4Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
Budget Bistro at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Let's Create at 1:00 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Fit Minds* at 2:00 pm
5Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
6Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Chair Fitness* at 10:45 am
SCWW Call* at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Book Group at 1:30 pm
7
8 9Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
10Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Rebounding* at 10:00 am
Computer Group at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
Poker at 6:00 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
11Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
Budget Bistro at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Let's Create at 1:00 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Beginner Line Dance at 4:00 pm
12Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
13Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Chair Fitness* at 10:45 am
SCWW Call* at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Book Group at 1:30 pm
Trivia Night at 6:00 pm
14
15 16Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
17Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Rebounding* at 10:00 am
Computer Group at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
Poker at 6:00 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
18Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
Budget Bistro at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Let's Create at 1:00 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Beginner Line Dance at 4:00 pm
19Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
20Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Chair Fitness* at 10:45 am
SCWW Call* at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Book Group at 1:30 pm
21
22 23Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
24Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Rebounding* at 10:00 am
Computer Group at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
Poker at 6:00 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
25Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
Budget Bistro at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Let's Create at 1:00 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Beginner Line Dance at 4:00 pm
26Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW Call* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
27Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Chair Fitness* at 10:45 am
SCWW Call* at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Book Group at 1:30 pm
28
29 30Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
         

Aurora Seniors Centre

The Aurora Seniors Centre is operated in partnership with the Town of Aurora's Community Services Department. Its success is based on the Seniors who volunteer their time and Town of Aurora staff. Our goal is to provide programs, events and activities that will benefit and enrich the lives of older adults.

Hours of Operation

  • Monday: 8:30am - 5:00pm
  • Tuesday: 8:30am - 9:00pm
  • Wednesday: 8:30am - 5:00pm
  • Thursday: 8:30am - 5:00pm
  • Friday: 8:30am - 11:30pm

Contact

  • 90 John West Way
  • Aurora, ON L4G 6J1
  • 905-726-4767
  • asa@auroraseniors.ca
Aurora Seniors Association
Town of Aurora
Follow us on Facebook