Aurora Seniors Association logo

Aurora Seniors Association

905-726-4767

Calendar of Events

October 2018 Calendar

Interactive Calendar

Mouse over day to see activities.

< September 2019 >
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2Labour Day (CLOSED) all day
3Bocce at 9:00 am
Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
International Singing at 9:30 am
Snooker League at 9:30 am
Computer Group at 10:00 am
Rebounding* at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Scrabble at 12:45 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Poker at 6:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
A Dog's Journey (2019) at 6:30 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
4Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Drawing Fundamentals at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
BBQ at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Let's Create at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Fit Minds* at 2:00 pm
Knitting* at 2:30 pm
Beginners French LVL 2* at 3:15 pm
5Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Beginners French LVL 1* at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
6Chair Stretch* at 8:15 am
Zumba Gold Toning* at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Sew Much Fun at 9:30 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Strong & Toned* at 10:00 am
Chair Fitness* at 10:45 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
SCWW* at 12:30 pm
Mixed Pickle Ball at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Bingo at 12:45 pm
Canasta at 1:00 pm
Book Group at 1:30 pm
Bid Euchre at 7:00 pm
Dance at 8:00 pm
7
8 9Tai Chi at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
Silver Stars at 3:00 pm
10Bocce at 9:00 am
Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
International Singing at 9:30 am
Snooker League at 9:30 am
Computer Group at 10:00 am
Rebounding* at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Scrabble at 12:45 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Poker at 6:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
About Schmidt (2002) at 6:30 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
11Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Drawing Fundamentals at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
BBQ at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Let's Create at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Fit Minds* at 2:00 pm
Knitting* at 2:30 pm
Beginners French LVL 2* at 3:15 pm
Beginner Line Dance at 4:00 pm
12Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Beginners French LVL 1* at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
13Chair Stretch* at 8:15 am
Zumba Gold Toning* at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Sew Much Fun at 9:30 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Strong & Toned* at 10:00 am
Chair Fitness* at 10:45 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
SCWW* at 12:30 pm
Mixed Pickle Ball at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Bingo at 12:45 pm
Canasta at 1:00 pm
Book Group at 1:30 pm
Trivia Night at 6:00 pm
Bid Euchre at 7:00 pm
14
15 16Tai Chi at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
Silver Stars at 3:00 pm
17Bocce at 9:00 am
Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
International Singing at 9:30 am
Snooker League at 9:30 am
Computer Group at 10:00 am
Rebounding* at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Scrabble at 12:45 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Poker at 6:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
Aladdin (2019) at 6:30 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
18Fallsview Casino all day
Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Drawing Fundamentals at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
BBQ at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Let's Create at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Fit Minds* at 2:00 pm
Knitting* at 2:30 pm
Beginners French LVL 2* at 3:15 pm
Beginner Line Dance at 4:00 pm
19Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Beginners French LVL 1* at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
20Chair Stretch* at 8:15 am
Zumba Gold Toning* at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Sew Much Fun at 9:30 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Strong & Toned* at 10:00 am
Chair Fitness* at 10:45 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
SCWW* at 12:30 pm
Mixed Pickle Ball at 12:30 pm
Rummikub at 12:45 pm
Bingo at 12:45 pm
Canasta at 1:00 pm
Book Group at 1:30 pm
Bid Euchre at 7:00 pm
Dance at 8:00 pm
21
22 23Tai Chi at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
Silver Stars at 3:00 pm
24Bocce at 9:00 am
Boot Camp Gold* at 9:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Qi-Gong* at 9:15 am
International Singing at 9:30 am
Snooker League at 9:30 am
Computer Group at 10:00 am
Rebounding* at 10:00 am
Balance* at 10:30 am
Piloga* at 11:00 am
Zumba Gold* at 11:15 am
Ladies Pickle Ball at 12:30 pm
Scrabble at 12:45 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Snooker League at 1:00 pm
Computer Drop In at 1:30 pm
Men's Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Badminton at 4:00 pm
Poker at 6:00 pm
Line Dance at 6:00 pm
Yesterday (2019) at 6:30 pm
Movie at 6:30 pm
Woodcarver Training at 6:30 pm
25Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Tai Chi LVL 1* at 9:00 am
Drawing Fundamentals at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Walking Group at 9:30 am
Ukulele Beginners* at 10:05 am
Chair Tai Chi* at 10:15 am
Music Appreciation* at 11:00 am
BBQ at 11:45 am
Chair Yoga* at 12:45 pm
Mexican Rummy at 1:00 pm
Let's Create at 1:00 pm
Bridge at 1:30 pm
Evergreen Choir at 1:45 pm
Fit Minds* at 2:00 pm
Knitting* at 2:30 pm
Beginners French LVL 2* at 3:15 pm
Beginner Line Dance at 4:00 pm
26Yoga Stretch* at 8:00 am
Wood Carving at 9:00 am
Art Drop In at 9:00 am
Bocce at 9:00 am
Stamp Group at 9:00 am
Basic Cardio* at 9:15 am
Snooker League at 9:30 am
Stretch & Tone* at 10:00 am
Pilates* at 10:00 am
Keep Singing at 10:30 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mindfulness* at 11:15 am
Poker at 12:30 pm
Men's Pickle Ball at 12:30 pm
Table Tennis at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Bid Euchre at 1:00 pm
Wood Shop at 1:00 pm
Creative Colouring at 1:00 pm
Ladies Pickle Ball at 2:15 pm
SCWW* at 3:15 pm
Silver Stars at 4:00 pm
Beginners French LVL 1* at 4:00 pm
Essentrics* at 7:30 pm
27Chair Stretch* at 8:15 am
Wood Shop at 9:00 am
Tai Chi at 9:00 am
Zumba Gold Toning* at 9:00 am
Sew Much Fun at 9:30 am
Chair Stretch* at 9:30 am
Strong & Toned* at 10:00 am
Chair Fitness* at 10:45 am
Fitness Challenge* at 11:15 am
Mixed Pickle Ball at 12:30 pm
SCWW* at 12:30 pm
Bingo at 12:45 pm
Rummikub at 12:45 pm
Canasta at 1:00 pm
Book Group at 1:30 pm
Bid Euchre at 7:00 pm
28
29 30Tai Chi at 9:00 am
Ladies Billiards at 9:00 am
Badminton at 9:00 am
Knotty Knitters at 9:00 am
Wood Shop at 9:00 am
Learn Bid Euchre at 9:30 am
Piloga* at 10:15 am
Knitting* at 10:30 am
pFIT* at 11:15 am
Core Conditioning* at 12:00 pm
pFit* at 12:00 pm
Duplicate Bridge at 12:30 pm
Carpet Bowling at 1:00 pm
Mah Jongg at 1:00 pm
Stretch & Tone* at 1:30 pm
Mixed Pickle Ball at 2:45 pm
Silver Stars at 3:00 pm
         

Aurora Seniors Centre

The Aurora Seniors Centre is operated in partnership with the Town of Aurora's Community Services Department. Its success is based on the Seniors who volunteer their time and Town of Aurora staff. Our goal is to provide programs, events and activities that will benefit and enrich the lives of older adults.

Hours of Operation

  • Monday: 8:30am - 5:00pm
  • Tuesday: 8:30am - 9:00pm
  • Wednesday: 8:30am - 5:00pm
  • Thursday: 8:30am - 5:00pm
  • Friday: 8:30am - 11:30pm

Contact

  • 90 John West Way
  • Aurora, ON L4G 6J1
  • 905-726-4767
  • asa@auroraseniors.ca
Aurora Seniors Association
Town of Aurora
Follow us on Facebook